Lemmikloomaga puhkama vol 2

    Eelmises, kolleeg Liina Laaneoja artiklis  kajastamist leidnud loomaomanike puhkusejutus vaadeldi lähemalt koera- ja kassipidajate võimalusi, kuid teadaolevalt on pereliikmete nimekirjas ka selliseid lemmikuid nagu puurilinnud, akvaariumikalad, reptiilid, väikenärilised, kes reisimisest reeglina midagi ei arva  (kui ehk rändrott välja arvata).Erinevalt kassidest – koertest ei saa selliseid lemmikuid pidada eluruumides lahtiselt, vaid nad elavad koos oma varustusega puurides, akvaariumides või ka kolmeliitristes purkides ning tuppa käima saavad vaid inimese valvsa pilgu all. Õue värske õhu kätte aga veelgi harvemini. Seega, kuna kõik need loomakesed – linnukesed on harjunud stabiilse asukoha ja elukeskkonnaga ja on selle vahetuse suhtes väga stressialtid, me neid reisile kaasa võtta ei saa.

   Millised on siis meie võimalused selliste lemmikute omanikena puhata ise ja säästa samas ka oma väikseid sõpru?

   Kodus puhates on olukord enamvähem under kontroll. Hommikul kodunt kohvikusse ja loomaaeda lahkudes talitate oma karvased, sulelised ja soomuselised korralikult ära ja õhtul naastes koristate tekitatud segaduse. Kuna puurilinnud ja väikenärilised on üpris kiire ainevahetusega, tuleb jälgida seda, et päevaks jäetav toidukogus oleks piisav, kuid samas selline, et ei rikneks ega põhjustaks seeläbi probleeme. Suvel kuuma ajaga sobivad lindudele ja närilistele kõige rohkem kuivtoidu- ja seemnesegud. Korralikult pestud ja kvaliteetset rohelist kraami jätta palava päevaga neile üsna vähe ette, sest kiiresti närtsides läheb see lihtsalt raisku. Kindlasti peab aga jätma piisavalt värsket puhast joogivett. Samuti tuleks silmas pidada seda, et teie äraolekul ei jääks puur pikakas ajaks otsesesse päikesevalgusesse. See võib põhjustada looma või ka linnu kiiret ülekuumenemist, sest tänu kiirele ainevahetusele on nende kehatemperatuur tunduvalt kõrgem kui inimesel. Näiteks lindudel in see 40 kraadi Celsiuse järgi ja enamgi, närilistel 37 – 39 kraadi. Ka võib jätta värske õhu pärast mõne akna irvakile, kuid samas tuleks vältida kindlasti tuuletõmbuse teket, sest puuriloomad seda ei talu.

   Akvaariumikaladega on asi pisut lihtsam, sest neid toidetakse reeglina kord päevas ning on võimalik muretseda ja paigaldada ka aegreleega toitja, mis lubab omanikul isegi mitu päeva kodunt eemal viibida. Päevane toidukogus peaks olema nii optimaalne, et kalad selle ära jõuavad süüa, üleliigne põhja sadenev toit võib hõlpsasti roiskuma minna ja akvaariumi ökosüsteemi ära rikkuda. Kuna akvaariumite automaatsöötjad, vee aereerijad ning vee temperatuuri hoidjad on tavaliselt juhtmega seina sees, peate lootma heale õnnele ja Eesti Energiale.

   Kui teil on olemas suvila või maakodu ja see ei asu just horisondi taga, tuleb kõne alla ka variant, et te võtate oma pisilemmiku sinna kaasa. Kindlasti tuleks neid viia sama puuriga, milles nad kogu aeg elavad, et vähendada niigi tekkivat reisistressi. Kindlasti on väga riskantne ja ebamugav selliste sõbrakestega reisida rongi või bussiga, sest tihtilugu on see endalegi paras katsumus. Oma autoga sõites tuleks puurile leida selline koht, kus kõige vähem raputab ja aknast tuul otse peale ei puhu. Kuna autos on aga eriti päikesepaistelise ilmaga ülekuumenemise oht väga suur, tuleks ikkagi autosalongi piisavalt ventileerida. Otstarbekas on linnu- või loomapuur katta õhukese õhkuläbilaskva riidega, et kaitsta puuris viibijat päikese, tuuletõmbuse ja harjumatu ümbruse eest. Suvilasse või maakoju jõudes peate otsima puurile kohe majas kindla koha, võimalikult sarnane põhiasukohale päriskodus ja jälgima ka samu tingimusi nagu: asukoht akendest kaugemal, et tuuletõmbus ja otsene päikesevalgus liiga ei teeks, mitte uste lähedusse, et ära hoida asjatut ehmatamist ja südamera- bandumist seeläbi , mitte puure põrandale ega magamistubadesse asetada, sest osa närilisi on öise eluviisiga ja linnud jälle päikesega koos tõusjad,selline kodukord võib rikkuda teie puhkuse. Ka ei ole soovitav looma või lindu kohe reisilt tulles õue vabasse loodusesse jätta, vaid lasta rahulikumas tubases miljöös neil paar päeva kohaneda. Samuti veenduge juba enne sõitma hakkamist, et kõik looma või linnu pidamiseks vajalik atribuutika ja toidusegud said kaasa võetud. Kui reis on pikem kui tund aega, võtke igaks juhuks kaasa ka piserduspudel veega, et vajadusel oma lemmikut jahutada. Sõidu ajal piiluge aegajalt ride alla veendumaks, et kõik on korras.

   Kui te otsustate puhkuse veeta kaugemal ja kodunt kauem ära olles, tuleb teil leida oma hoolealustele hoidja, anda nad sõprade – sugulaste juurde või kasutada lemmikloomahotelli teenuseid, sest raske on ette kujutada, et te sõidate kaladega Kanaari saare peale või rotiga Riia linna kaema. Eelpoolloetletud variantidel on kõigil oma plussid ja miinused. Kui te otsustate, et lemmikud jäävad koju ja leiate kellegi, kes neid hooldamas käib, on teil ühtlasi ka potililled kastetud ja potentsiaalsed vargad näevad, et keegi elamises figureerib. Oht on aga, et asjatundmatu inimene looma või linnu agarusest üle toidab ja midagi ebasobivat annab ehk unustab oma kohustused sootuks või juhtub tema endaga midagi, võib juhtuda ka, et hoolikalt peidetud kompvekid on kadunud ja hundijalavesi ära auranud. Hoolealust hooldaja juurde viies on ta küll paremini jälgitud, kuid keskkonnavahetus võib tugeva stressi esile kutsuda. Kindlasti tuleb järelevaatajatele anda põhjalik ülevaade teile kuuluvate loomade – lindude toitumis- ja käitumisharjumustest, et vältida teadmatusest põhjustatud ebameeldivaid üllatusi. Lemmikloomade hotelli teenuseid kasutades võite küll kindel olla, et teie lemmik on korralikult hoitud, toidetud ja jälgitud, kuid see eeldab mõningaid rahalisi väljaminekuid.

   Kui keegi peaks aga mingil põhjusel tahtma reisida oma looma või linnuga teise riiki, peaks eelnevalt kindlasti kohaliku veterinaarteenistuse kaasabi kasutades välja selgitama reisisihiks oleva riigi vastavast ametkonnast seal kehtiv loomade sisseveo kord ja erinõuded. Kui loomadega riiki sisenemine on lubatud ja ei nõuta mingeid erilisi vaktsineerimisi, tuleb käia eelnevalt kliinikus arsti vastuvõtul ja kui kõik on korras, väljastatakse teile tõend sellekohta, et teie lemmik on kliiniliselt terve. Sellist tõendit võib nõuda piiri veterinaarkontroll.

   Soovin teile ja teie lemmikutele kosutavat ja probleemidevaba puhkust.

   Ahjaa. Kipkonnade omanikud. Kuna teie hoolealused magavad talveund, soovitan teile, nagu ka nendele, kellele ei meeldi soe viin. Puhake talvel.

Ain Erkmaa

Tartu Raatuse tänava Loomakliiniku loomaarst